Info club : Program evenimente 2015 | Contact | Membri | Ture | Actiunea Serbanei | Statut | Intrebari frecvente | Autentificare | Inregistrare
Ghid montan : Carpatii Meridionali : Muntii Cindrel > Cabane > Trasee | Muntii Lotrului > Cabane > Trasee | Muntii Fagaras > Cabane > Trasee
Alte informatii: Galerie Foto | Stiri | Caiet de cantece | Magazine echipament montan | Statiuni montane | Rezervatii Naturale | Sfaturi pentru turisti
2% pentru Amicii Muntilor

Home » Stiri Montane

Campionatului National de Escalada Blocuri – Rezultate

Adaugat la 23 mai 2006 de Ioan Bindeanu 4.299 vizualizari Nici un comentariu


In week-end – ul 20 – 21 mai, Scoala Generala Nr.19 (Tudor Arghezi) din Bucuresti a gazduit editia 2006 a Campionatului National de Escalada Blocuri.
Panoul de escalada amplasat in sala de sport a scolii a fost extins pentru a corespunde cerintelor unei competitii de bouldering de nivel national. Astfel, la structura deja existenta au fost adaugate alte doua module, cu o suprafata totala de 40 mp, „piesa de rezistenta” fiind o surplomba alcatuita din mai multe planuri care formeaza o suprafata curbata.
Competitia s-a desfasurat conform noului regulament adoptat de catre UIAA anul acesta, principalele modificari fata de vechiul regulament constand in:
– Parcurgerea traseelor integral la vedere, fara vizionarea
lor prealabila de catre concurenti;
– Inaltimea blocurilor trebuie astfel stabilita incat partea
inferioara a corpului concurentilor sa nu depaseasca distanta de 3 m de la sol;
– Numarul blocurilor amenajate pentru finala (4 blocuri);
– Se considera incercare orice atingere a prizelor (altele
decat cele de plecare), de catre concurent cat timp se afla pe sol;
– Ordinea de intrare a concurentilor in finala (fiecare bloc
este parcurs pe rand de catre fiecare dintre participanti (acestia avand dreptul la 6 minute de incercari pentru un bloc), dupa care se trece la parcurgerea blocului urmator in aceeasi maniera.

Clasamentul Campionatului National de Escalada Blocuri:

BAIETI:
1. PAVEL GABRIEL (CS FREESTYLER)
2. SCORTEA COSMIN (CSAM BUCEGI)
3. NUTU MANEA ANDREI (CS FREESTYLER)
4. MIU CLAUDIU (CS SPORTIN)
5. PETRESCU CATALIN (ACC JUNOIR)
6. UNGUREANU DAN (CS SPORTIN)
7. COHN ROBERT (CS SPORTIN)
8. STANCESCU GEORGE (CS SPORTIN)
9. CORBEI FLORIN (CSAM BUCEGI)
10. DUMITRU ALEXANDRU (CSAM BUCEGI)
11. BUCNERU MARIAN (CS SPORTIN)
12. PITU PETRE (ACC JUNIOR)
KONCZ ALEXANDRU (CS AQUILA)
CHELARU ADRIAN (CARPATIC RATB)
SZOCS KAROLY CSABA (ACC JUNIOR)
BIOLAN TIBERIU (CS SPORTIN)

FETE:
1. COPAESCU ANDREEA (ACC JUNIOR)
2. DOGARIU ELENA (CS FREESTYLER)
3. OCHENATU CRINA (CARPATIC RATB)
4. VIOREANU ADINA (CARPATIC RATB)
5. ZAHARIA ROXANA (CS SPORTIN)

Sursa: Andreea Copaescu (alpinet2k)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Introduceti comentariul :

Trebuie sa fiti autentificat pentru a introduce un comentariu.